SPT kalibracija se izvaja z namenom preverjanja oz. ugotavljanja efektivnosti zabijala za izvedbo SPT in določitve koeficienta k60 v skladu z EUROCODE 7, Part 3 "Geotechnical design". S strani FHWA (USA) je bila predlagana procedura korekcije terenskih rezultatov SPT testov na osnovi dejansko prenesene energije iz zabijalnega sistema v drogovje. Enaka priporočila oz. zahteve so tudi v EUROCODE. Po teh priporočilih se torej uvaja prilagoditev oz. korekcija terenskega rezultata SPT testa na 60% vrednosti teoretične potencialne energije SPT kladiva.
Hitrost potovanja napetostnega vala »c« za jeklo je c= 5120 m/s. Povprečna hitrost pri drogovju za SPT preiskave je lahko manjša, saj na to vpliva kako dobro so izvedene povezave med posameznimi palicami drogovja. Za korektno meritev prenesene energije je potrebno izmeriti silo v drogovju ob udarcu in hitrost pomika drogovja ob udarcu.
Za pridobitev F(t) in v(t) pritrdimo na drogovje, ki se zabija, senzorje za merjenje deformacij in pospeškov. Senzorji so pritrjeni osno simetrično na vsaki strani. Zaradi enostavnosti in hitrosti izvedbe se med drogovje in kladivom vstavi kalibriran merilni drog na katerem so pritrjeni senzorji.
Z zabijalom povzročeni tlačni napetostni val potuje po kolu navzdol, ter se po odboju na konici vrača nazaj gor. S senzorji zaznani napetostni valovi se preko PDA-ja (Pile Driving Analyser-model PAK) obdelajo, tako da dobimo ob vsakem udarcu zabijala na zaslonu takojšen prikaz poteka sile in hitrosti pomika merskega mesta v odvisnosti od časa.
Metoda in postopek meritev je standardizirana s standardom ASTM D4633-16 "Standard test method for Energy Measurements for Dynamic Penetrometers".
Po izvedbi SPT kalibracije se posneti podatki obdelajo s programom PDAPLOT (izris merjenih in računskih rezultatov meritve) in po potrebi tudi s programom CAPWAP katerega osnova je valovna enačba (določitev dinamičnega in statičnega odpora tal pod konico in v kolikor obstaja, tudi po plašču).